Training to elevate your business

Piloti mají rádi six pack

O prvním článku na tento blog jsem chvíli přemýšlel. A six pack se dotýká české povahy také, navíc píšu z Plzně, tak proč ne. Jak tvrdí nadpis, piloti mají rádi six pack. Kdo by ho nechtěl? A který preferují právě piloti? Ležák nebo IPU? Ani jeden. Six pack je soubor šesti přístrojů, kterými piloti neustále prověřují aktuální stav letu.

Proč to zde píšu? Protože věřím, že existují paralely mezi úspěšnými piloty a úspěšnými manažery. Ty si v rámci mého blogu budeme postupně představovat a doufám, že o nich také diskutovat.

Co tedy ukazuje six pack?

  • Letím nebo padám?
  • Jsem výše než nejbližší komín?
  • Jak rychle stoupám nebo klesám?
  • Letím ke hvězdám nebo mířím pod drn?
  • Mířím na sever nebo na jih?
  • Jak moc jsem u toho nakloněn?

Zdá se Vám, že jsou si některé lahve, tedy body six packu podobné? Výborně, bezva postřeh. Jsou, protože six pack dává přehled o třech základních prioritách každého úspěšného letu:

  • Rychlost
  • Výška
  • Manévr

Přesně v tomto pořadí. Bez rychlosti se letadlo nevznese nebo nedej bože spadne. Bez výšky narazí do první překážky jako jsou hory či budovy. No, a manévr je důležitý, abychom se dostali tam, kam chceme. Jsme přeci v letadle, nikoliv v horkovzdušném balónu. Tak proč six pack, když tři stačí? Protože lidský život má velkou cenu, hlavně pokud letíte právě vy. To potom chce mít člověk jistotu a na tři veličiny si pořídí šest budíků, s tím, že tři založí na jednom principu a další tři na jiném, nezávislém. Chytré, bezpečné, elegantní, léty a lety ověřené.

Myslíte, že ho v jisté obměněné podobě úspěšný manažer nemá či nepotřebuje?

Blog je o analogiích mezi piloty a manažery.

Nemusí vědět, kde přesně je, jak rychle se k cíli přibližuje (pokud vůbec) a jaké úpravy je třeba provést, aby úspěšně doručil? Myslím, že se shodneme, že to vědět musí a to docela přesně. Přesnost bude záviset na průmyslu. Jinou přesnost potřebuje stavba jaderné elektrárny a jinou stavba vzdušného zámku. Bez těchto znalostí se může stát, že se stavba rozplyne jako pára nad hrncem, čehož bych se v prvním případě bál o trochu víc, ačkoliv druhý případ bývá častější.

No a mít dva nezávislé zdroje informací je také výraznou výhodou. Projekťák tvrdí, že za týden bude dodávka předaná, ale tester ještě balík ani neviděl? Důvěřuj, ale prověřuj. Letím nebo padám?

Co si o leteckých analogiích myslíte Vy? Dávají Vám smysl? Nebo je to úplný úlet?

Připoutejte se, tímto prvním článkem jsme právě dosáhli prahu dráhy.

Pokud se vám analogie mezi piloty a manažery líbí, můžete se podívat na můj kurz, který jsem na jejich základě vytvořil.

Find out more